Jdi na obsah Jdi na menu
 


TAKTICKÉ VESTY

6. 8. 2006

Výstroj s velkou pravděpodobností používaná U.S.Navy SEALs

Tedy výstroj. Vzhledem k určení jednotek SEAL je samozřejmé že i jejich výstroj je nadstandardní a dost odlišná od řadových pěchotních jednotek. Výstroj která se tady objevuje je s velkou pravděpodobností u SEALs hojně používána. Je často vidět na fotkách a některé firmy vyrábí vesty a jiné věci ve spolupráci s NSW zvláště pokud se jejich sídla nacházejí poblíž některé základny. Vezměme to tedy pěkně popořadě.

Taktické vesty

Taktické vesty jsou určené pro přenos výbavy druhé skupiny tedy střelivo, granáty, výbušniny a další věci určené pro boj. Od toho se odvíjí konfigurace vest používaných. Oproti normálním LBV mají zvýšenou nosnou kapacitu místo šesti zásobníků se kapacita pohybuje okolo 8-12 + pásek. U modulárních systémů se nosnost pohybuje okolo 20 zásbníků což je ovšem zbytečně těžké a zabírá to místo na další vybavení. Vesty jsou též oproti armádnímu standardu šity pevněji a z jiných materiálů. Tady je několik typů:

SOMAV - SEAL Operators Modular Assault Vest

Slavná vesta SEALs s odepínacími panely na stranách. Připínání je řešeno pomocí plastových otočných spon. Nosné popruhy jsou oproti LBV vzadu zkřížené do X a šněrování pro nastavení velikosti je pouze jedno veprostřed zad. Zapínání kapes je řešeno systémem háčku a pružného látkového průvleku. Bylo vyvinuto s požadavkem na tiché otevírání kapes v těsném kontaktu s nepřítelem kdy je potřebná absolutní tichost a tedy trhnutí suchým zipem je zcela nežádoucí. Na ramenou a bocích jsou FASTEX spony pro upnutí taktického baťůžku.

Výměnné panely se dodávají ve verzích:

 • 40 mm granáty
 • 5.56mm 3-zásobníky
 • 5.56mm 4-zásobníky
 • 7.62 3-zásobníky
 • 7.62 4-zásobníky
 • 9mm samopal

    
  SOMAV vesta zepředuSAOMV vesta zezadu

  LBT Riverine vest - Rifle / Gunner

  Spíše než vesta nosné popruhy. Vyvinuté firmou LBT ve spolupráci s jednotkami NSW. Má velkou nosnou kapacitu. Ramenní popruhy mají 1 cm polstrování a delý pás je podložen uzavřenými kapsami s plovací pěnou takže celá výstroj je ve vodě nadlehčována.U verze GUNNER jsou přední dvě sumky na každé straně hanrazeny jednou sumkou na 100 ran k M-60 nebo zásobník k SAW. Kapes je opravdu požehnan jak můžete posoudit:

 • 4 x sumka na zásobníky M-16 (každá na 3 )
 • 2 kapsy na rádia
 • 2 x dvě velké kapsy na výstroj ( 200 ran M-60 nebo zádobník k SAW , NV, MRE, rukavice, Claymory,atd.)
 • 2 x kapsy na světlice
 • 2 x pouzdro na flašku se síťovaným dnem;
 • 1 x náprdelák
 • elastický popruch s přezkou na ploutve apod.
 • pouzdro na stroboskop/kompas
 • pouzdro na multifunkční kleště apod.
 • pouzdro na svítilnu

    
  Riverine vest zepředuRiverine vest zezadu

  LBT Tactical Team Flotation Vest - 1575A

  Vesta vyrobená s ohledem na vodní operace. Vnitřek je vyplněn odnímatelnými panely s plovací pěnou takže vesta ve vodě sama plave a výrazně ulehčuje jejímu majiteli. Na předku vesty jsou 4 kapsy na zásobníky, každá pojem 2 zásobníky do M-16 a dále jsou na stranách dvě velké kapsy na další výstroj. Dále je na přední straně malá kapsa na menší věci a tři kapsy na pistolové zásobníky. Na zádech je plochý baťůžek pro vložení hydrastormu nebo např. páčidel a podobných věcí. Samzřejmostí jsou poutka která umožňují přidělat pásek.

    

  Team Flotation Vest zepředuTeam Flotation Vest zezadu

  MOLLE II / RACK

  MOLLE je nový standardní systém pro elitní jednotky zařazený do výstroje amerických složek. Je tvořen dvěma nosnými vestami a spoustou kapes které se přidělávají pomocí látkových průvleků. Výrobcem je firma Specialty Defense Systems. Výhodou je modularita a komfort síťované vesty naopak podle zkušeností není materál nijak extra pevný a i sumky jsou z velmi slabého materiálu. Při větším nákladu má tendence se kroutit. K tomuto patří dále ještě rám na který se věší kombinace různých velkých kapes. Jejich popis by zabral dosti místa takže je vynechám. RACK je systém od stejné firmy. Je standardně přidělován Rangers. Má stejné nevýhody jako MOLLE. Narozdíl od něj však není stavěn jako vesta ale jako bandalír takže nechává volný pas a záda. Nemá polstrované popruhy jelikož se počítá s použitím neprůstřelné vesty. Nevím nakolik jsou tyto věci používány SEALs ale vzhledem k tomu že je to jeden z nejnovějších nosných systémů myslím že se sluší ho sem zařadit. Fotky napoví více o možnostech.

      

  RACK v desertovém provedeníRACK v desertovém provedení
  MOLLE II - vesta MOLLE II - systém batohů

  BHI STRIKE (Soldiers Retro Integrated Kit Enchanced )

  Výrobek Blackhawk Industries aneb MOLLE / RACK dotažený k dokonalosti. Daleko pevnější materiál, lepší výběr kapes, komfortnější popruhy, i větší výběr toho na co to všechno navěsit. Vše je samozřejm vyváženo cenou která u výrobků BHI nebývá nejmenší. Systém obsahuje bandalír ve stylu RACKu, klasickou Omega vestu od BHI upravenou pro použití kapes systému STRIKE / PALS / MOLLE a nosné popruhy podobné odstrojené Riverine vestě. Dále kapsy na cokoliv si jenom vzpomenete a další věci. Dle mého názoru jeden z nejlepších nosných systémů které dnes existují. Doporučuji podívat se na na stránku společnosti BHI . Zde několik fotek z jejich stránek v desertovém provedení.

      

  STRIKE Recon vestSTRIKE Recon vest
  Omega vest zepředu Omega vest zezadu

  BHI DOAV (Delta Operators Assault Vest)

  Zdá se že taktéž velmi používaná vesta. Původně navržena pro Delta Force. Vepředu má 4 sumky na zásobníky M-16 z nichž každá pojme 3 tzn dohromady 12! zásobníků. Dále jsou na bocích dvě velké kapsy na větší výstroj. Na záda se dají přidělat dva batůžky které zvýší nosnou kapacitu na opravdu úctyhodné hodnoty. Více posuďte sami z obrázků.

    

  DOAV zepředuDOAV zezadu

  Bandalíry všech možných druhů a značek

  Prsní postroje s několika kapsami na zásobníky. Jsou určené pouze k přepravě zásobníků. Používají se na zásahy kde je třeba hodně munice a není třeba nést sebou jiné rozměrné vybavení. Takovou situací jsou kupříkladu zásahy v budovách a na lodích neboli CQB / VBSS .

   

  BHI Chest PouchLBT Chest Pouch Holster

 •  

  Komentáře

  Přidat komentář

  Přehled komentářů

  Zatím nebyl vložen žádný komentář